Дух Тараса

Тарас Григорович Шевченко – світоч нації. Йому присвячують наукові роботи, вірші, концерти, конкурси читців, картини, пісні та багато іншого. Шевченкіана вражає своїм розмаїттям. Важко було уявити, що на фоні потужної кількості напрацювань можна створити щось нове. Однак іще три роки тому у Тараса Шевченка не було свого фестивалю. Тепер він є, а назва його – «Ше.Фест». Організатор-засновник – Юлія Капшученко-Шумейко. Цього року вже втретє збереться молодь на малій батьківщині Тараса Шевченка, щоби вдихнути життя у канонічний образ.

Дух Тараса

З Юлею я говорила про те, як їй вдалося втілити мрію у життя. Дізналась чимало цікавих та містичних моментів. Тож запрошую приєднатись до розмови…

– Юлю, розкажи про те, коли виникла ідея організувати «Ше.Фест» і що тебе спонукало до цього?

– Ідея з’явилася після Майдану, то був 2014 рік, кінець лютого… Подзвонила в Міністерство (культури – авт.), уточнила, який план заходів передбачений на вшанування 200-річниці народження Тараса Шевченка. Той план мене не влаштував, тому що не було нічого для молодої людини.

Мені стало прикро, що Шевченко, лідер нації, натхненник незалежності – не має власного фестивалю. Чомусь є «Мазепа-Фест», «Франко Фест», «Бандерштат» та купа інших. А тут – у Тараса Шевченка немає, а половина населення навіть не знає, де народився поет. Більшість думає, що в Кирилівці (сучасне село Шевченкове), і мало хто вимовляє навіть це слово – Моринці.

Уже після того, як переміг Майдан, остаточно утвердилась моя ідея. Я спускалася по вулиці Б. Хмельницького і телефонувала своєму другові Сергію Позивайлу, щоб поділитися ідеєю. Він підтримав. 9 березня 2014 року взяла свою родину, дворічну племінницю – і ми поїхали в Моринці. Поспілкувалися з працівниками місцевого музею – я зустріла позитивну реакцію. А потім почали працювати над реалізацією ідеї. Нам вдалося фактично без спонсорів, без фінансової підтримки, просто із повітря зробити перший фестиваль!

– Яку мету ставили перед собою, коли започаткували цей фестиваль і чому проводите його у Моринцях?

– Перш за все – це популяризація у молодіжному середовищі творчості Тараса Шевченка. Адже він багатогранний, цікавий, сучасний. Більшість знає його на стогривневій купюрі, а ми намагаємося це змінити. Дуже світлий момент – його народження, цих його півтора року життя, коли батьки були живі, і він був маленький, і не ходив на ту панщину, поганого нічого не бачив. Це якось відчувається у цьому селі. Там панує світла і приємна енергетика, як і по всій Черкащині.

– Як ти гадаєш, дух Шевченка прилітає на «Ше.Фест»? Ти відчуваєш його присутність?

– Так, відчуваю. Таке диво сталося під час першого та другого фестивалів… Ми мали певні проблеми з фінансуванням щороку, але дуже дивним чином ці проблеми потім вирішувались. Я думаю, що нам допомагає Тарас Шевченко… Було декілька безвихідних ситуацій, коли думала, що це кінець. Так склалось, що у той момент мама запропонувала поїхати до Канева – і ми поїхали. Підійшла до могили Шевченка, про себе розказала, про ситуацію, яка склалася, попросила допомоги… І що ти думаєш? Я приїжджаю в Київ, і ситуація вирішується! Як після цього можна не вірити у таке?

А коли був перший фестиваль, нам не вистачало круглої суми. І в останню ніч перед фестом знаходимо спонсора. Це посивіти можна! Це не диво – як ти вважаєш? Таке хіба що в казках може бути. А це реально з нами відбувалося. Складається враження, що це якийсь тест на нерви і на те, «які в тебе яйця»: розіб’ються чи не розіб’ються. Тест на готовність взяти на себе відповідальність повністю, навіть якщо у тебе немає грошей.

– А ти, до речі, схожа на Катерину… Юлю, уяви ситуацію, якби Тарас Шевченко жив у наш час?

– Мені постійно кажуть, що я типаж Шевченка, що я схожа чимось на його симпатії, коханок. Та я не знаю. Наприклад, Катерина написана у стилі романтизму, я взагалі не ідентифікую її як реальну особу. Чим я на неї схожа? Ну, можливо, тим, що чорнява, українська. Мені здається, половина дівчат таких в Україні, як я.

Якби він опинився в нашому часі, я не впевнена, що у мене вистачило б мужності до нього підійти. Тарас Шевченко для мене – це щось святе, канонічне. Думаю, що він взагалі не звернув би на мене уваги.

– Які у тебе є побажання-звернення до наших читачів?

– Особисто для мене бувати у Моринцях – це своєрідне паломництво. Тому бажаю всім, хто читає це інтерв’ю, хоч раз у житті там побувати. Кожен, хто туди приїде, буде приємно здивований і атмосферою, і людьми, які там проживають, і рівнем культури. Дуже важливо навідатися до могил матері і батька Тараса Шевченка, які знаходяться в Шевченковому, і до цієї хати дяка, й оселі батьків… Я мрію, щоби Черкащина, зокрема шевченківські місця, була більш популярною. Хотілось би зробити акцент на позитивних моментах поетового життя.

Спілкувалась Єлизавета Красніченко

Фото: facebook.com/she.fest

Довідково: У Моринцях на Черкащині відбудеться вже третій «Ше.Fest».

13-14 серпня в селі Моринці Звенигородського району Черкаської області відбудеться фестиваль «Ше.Fest». Цього разу з нагоди 25-річчя Незалежності України фестиваль відбудеться під гаслом «Твоя незалежність». Організатори змінюють локацію Ше.Fest’у, однак сталою залишається його мета. «Ми хочемо зробити так, аби Шевченко був завжди модний і актуальний. Так само, як і його творчість», – зазначають в оргкомітеті.
Традиційно в межах фестивалю діятимуть музична сцена, просвітницька галявина, майстер-класи, ярмарок майстрів, дитячий майданчик та ще низка мистецьких дійств. Участь у події візьмуть провідні українські музичні гурти, знані поети, письменники, художники та інші митці. Слід зазначити, що Ше.Fest залучає до участі лише україномовних виконавців, адже однією з цілей заходу є популяризація власне української музики. Зокрема, на фестивалі звучатимуть і різножанрові композиції на вірші Тараса Шевченка.
У попередні роки вхід на фестиваль був вільний, однак, зважаючи на потребу в розвитку події та виході на новий якісний рівень, організатори ухвалили рішення про плату за відвідини події. Безоплатним вхід залишається для місцевих мешканців, безпосередніх учасників фестивальних подій та волонтерів. Продаж квитків на подію розпочнеться невдовзі, перших сто буде продано по 100 гривень. Водночас йдеться і про зміну розташування фестивалю – цього разу він відбудеться на полі при в’їзді в Моринці – територія буде закритою.
Ше.Fest запрошує долучатися до проведення заходу художників, шевченкознавців та волонтерів. Окрім того, фестиваль є відкритим до співпраці з інвесторами та інформаційними партнерами. Щодо можливої матеріальної підтримки події та іншого співробітництва охочі можуть звертатися до організатора фестивалю Юлії Капшученко-Шумейко за тел.: 097-174-45-17. З приводу інформаційного партнерства та питань, пов’язаних із висвітленням події, – до прес-секретаря фестивалю Лариси Лавренчук: 096-702-28-07.

 

Культура і життя